Comunicat de presă - energie electrică
Primarul Municipiului Lugoj anunta populatia ca a aparut o defectiune majora pe liniile de inalta tensiune, care alimenteaza cu energie electrica aceasta zona a Banatului, inclusiv Lugojul. Defectiunea nu a fost inca localizata de catre ENEL si se presupune ca aceasta problema a aparut in zona montana din apropiere, acoperita cu peste un metru de zapada. In aceasta zona se poate ajunge doar pe jos.

Din cauza acestei defectiuni, Uzinele de apa nr. 1,2 si 3, desi sunt in functiune, nu au energie electrica.

La aceasta ora 12:00, nici ENEL, nici Prefectura Timis, nici ISU Banat nu pot estima cand se va remedia defectiunea de pe linia de inalta tensiune.

Totodata, anuntam populatia ca la aceasta ora in Municipiul Lugoj nu sunt drumuri blocate, ci doar greu practicabile in unele cartiere de blocuri, unde intervenim mai greu din cauza masinilor parcate. In cateva ore utilajele de deszapezire vor rezolva problemele mari de circulatie din Municipiu, generate de o cadere masiva de zapada de peste 40 de ore.

Speram ca defectiunile de la reteaua de alimentare cu energie electrica sa fie remediate cat mai curand.
16.12.2018