Căutare în ÅŸtiri

ProtecÅ£ie civilă

PoliÅ£ia locală

Despre oraÅŸ

A fost prorogat termenul de vizare a acordurilor de funcționare pentru unitățile de comerț și prestatorii de servicii de pe raza Municipiului Lugoj
Primăria Municipiului Lugoj informează agenţii economici care desfăşoară la punctele de lucru situate în Municipiul Lugoj, exerciţii comerciale, în conformitate cu Legea 650/2002, că până la data de 30.09.2016, se vizează toate acordurile de funcţionare eliberate anterior. Pentru vizare se vor prezenta următoarele documente conform HCL nr. 128 din 28.12.2015:

- Certificat de înmatriculare;

- Act constitutiv (Statut);

- Certificat constatator pentru sediu şi punct de lucru;

- Extras C.F. din care să rezulte că destinaţia spaţiului corespunde cu activitatea propusă;

- Actul deţinerii legale a spaţiului;

- Document eliberat de ISU privind securitatea la incendiu – Autorizaţie conform H.G. nr. 1739/2006 pentru aprobarea categoriilor de construcţii si amenajări care se supun avizării şi/sau autorizării privind securitatea la incendiu, modifică, sau negaţie;

- Planul de situaţie cu încadrarea în zonă a imobilului în care se desfăşoară exerciţiul comercial;

- Declaraţie pe proprie răspundere conform Legii nr. 359/2004 privind simplificarea formalităţilor la înregistrarea în registrul comerţului a persoanelor fizice, asociaţiilor familiale şi persoanelor juridice, înregistrarea fiscală a acestora, precum şi la autorizarea funcţionării persoanelor juridice, modificată şi completată.

Termenul de vizare a acordurilor de funcţionare a fost prorogat conform Hotărârii Consiliului Local al Municipiului Lugoj cu nr. 52/ 31.03.2016, până la 30.09.2016.

Neavizarea acordurilor de funcţionare se sancţionează cu amendă şi suspendarea activităţii.

În cazul în care unitatea a fost închisă, se vor aduce acte din care să rezulte acest lucru.

05.04.2016