CONFERINTA DE PRESA A PRIMARULUI MUNICIPIULUI LUGOJ 07 decembrie 2010

n deschiderea saptamnalei conferinte de presa, domnul primar Francisc Boldea a vorbit despre intentia de a sprijini investitorii din orasul nostru. "n functie de tipul investitiei, de valoarea acesteia si de numarul locurilor de munca create, voi solicita o reducere a taxelor si impozitelor, pentru a atrage alti investitori, n contextul emulatiei create n rndul investitorilor, de a se apropia de Lugoj", a precizat edilul sef.

n ceea ce priveste investitorii aflati deja la Lugoj, seful executivul va solicita mentinerea la acelasi nivel a taxelor si impozitelor pe terenuri si cladiri. "As vrea sa sprijin prin aceasta actiune depasirea perioadei de criza pentru firmele care asigura lugojenilor un loc de munca. Dealtfel, sunt convins ca trebuie sa dam o mna de ajutor ntregului mediu antreprenorial din municipiu", a completat domnul primar.

**********************************************

n continuare, seful executivului a vorbit despre finalizarea programului de reabilitare a strazilor balastate din municipiu: Poalele Viilor, Hezerisului, Nuferilor, Crinilor, Liliacului, Cernabora, Agriculturii, Fundatura Bocsei, Bojinca. "De asemenea, am intervenit din nou n cartierul Micro III si n cadrul sedintei de executiv vom discuta despre asfaltarea unor strazi precum Norbert Pongratz si Ceahlaului", a mentionat domnul primar.

**********************************************

Tot n cadrul conferintei de presa, seful executivului a vorbit despre cele 787 cereri pentru acordarea ajutorului de ncalzire cu gaze naturale, respectiv 409 cereri pentru acordarea ajutorului de ncalzire cu lemne. Dintre aceste 409 cereri, 393 au fost solutionate favorabil, 14 cereri au primit raspuns negativ, iar doi solicitanti au renuntat. n total, la Directia de Asistenta Sociala Comunitara au fost nregistrate pna acum 1196 cereri, fiind emise 2.800 de formulare.

**********************************************

Edilul-sef a vorbit jurnalistilor si despre Revelionul Seniorilor, care va avea loc la restaurantul Acapulco, n data de 1 ianuarie de la ora 19.00. Cele 400 de invitatii vor fi distribuite pensionarilor din Lugoj ncepnd din data de 16 decembrie, ora 13.00. Costul unui bilet este de 10 lei, solicitantii fiind rugati sa prezinte cartea de identitate si decizia de pensionare.

**********************************************

Un alt subiect abordat de seful executivului s-a referit la rectificarea bugetara n suma de 1,5 milioane lei, destinata Directiei de Asistenta Sociala Comunitara si aprobata de edilii locali n cadrul ultimei sedinte extraordinare. Tot n cadrul acestei sedinte, consilierii si-au dat acordul pentru realizarea proiectului transfrontalier ntre Primaria Municipiului Lugoj, Spitalul Municipal Lugoj si Spitalul din localitatea maghiara Mako, proiect cu o valoare de 2.000.000 Euro, din care 95.000 Euro reprezinta cofinantarea locala. Din cele doua milioane Euro 1,9 milioane vor reveni spitalului lugojean, n timp ce spitalul din Mako va primi 100.000 Euro.

n paralel, au demarat lucrarile la proiectul transfrontalier dintre Primaria Municipiului si Primaria Vrset (Serbia), proiect care are ca obiect amenajarea unei zone de agrement pe strada Traian Vuia, n locatia fostului Centru Hipic. Pna n prezent au fost stabilite grupurile de lucru, cel din Lugoj fiind format din: Francisc Boldea - manager de proiect, Liviu Savescu - asistent manager, Cosmin Nichita - responsabil economic, Aurel Jurubita - responsabil probleme economice, Ramona Taranu - responsabil juridic si Raoul Rusalin - responsabil vizibilitate si relatii cu mass-media.

Echipa srba este condusa de Dragisa Vucinic - adjunctul presedintelui Comunei, Bojan Mandic - membru n Executivul Comunal, Vladimir Bajic - membru n Executivul Comunal, Javor, Rasajski - membru n Executivul Comunal, Dejan Pantovic - seful Departamentului pentru Dezvoltarea Economica Locala, Economie si Activitati Sociale, Sasa Zivkovic - angajatul Administratiei Comunale, Zoran Tomic - directorul "Parcului Tehnologic" d.o.o. "Vrsac", Biljana Stanic - angajata .P. "Drugi Oktobar".

**********************************************

Domnul primar a comunicat faptul ca a fost realizata tema de proiectare pentru cartierul Strand. Avnd n vedere accesul la locurile de parcare si dotarile aferente, cartierul a fost mpartit n 10 zone. Deoarece acesta a fost construit n anii 1970, au fost prevazute atunci putine locuri de parcare ceea ce face ca n prezent, cartierul sa fie mult prea aglomerat. Noile locuri de parcare vor fi cu mbracaminte asfaltica sau pavaj, la fel si caile de acces. n continuare va fi ntocmit proiectul tehnic si caietul de sarcini. n total vor fi create 155 noi locuri de parcare.

**********************************************

n finalul conferintei de presa, edilul-sef a anuntat pe toti cei care doresc sa colinde la Primaria Municipiului Lugoj, ca sunt asteptati n perioada 21 - 24 decembrie, ntre orele 9.00 - 14.00.