Mai multi bani pentru scolile din Lugoj

Municipalitatea lugojeana a alocat scolilor din oras suma de 150.000 lei, destinata acoperirii cheltuielilor materiale, conform O.U.G. nr. 103/2010. "Astazi (marti, 7 decembrie) am avut o discutie cu conducerea Inspectoratului Scolar Judetean, reprezentat prin domnul inspector general prof. Marin Popescu, respectiv de domnul inspector general adjunct prof. Francsic Halasz. Cu acest prilej, au fost dezbatute toate problemele legate de dezvoltarea nvatamntului n municipiul Lugoj", a precizat domnul primar, care a mai subliniat faptul ca "scrisoarea mea deschisa nu a fost dect un strigat de disperare a cadrelor didactice din Lugoj, strigat la care ma alatur ntotdeauna, pentru ca am lucrat atti ani n nvatamnt".

n acest context, seful executivului a suplimentat cu de 66.000 lei suma alocata Colegiului National "Coriolan Brediceanu", cu 80.000 lei suma alocata Grupul Scolar "Stefan Odobleja", cu 12.000 lei n cazul Grupului Scolar "Aurel Vlaicu", respectiv cu 74.000 lei suma alocata gradinitelor din oras. Totodata a fost asigurat bugetul necesar acordarii salariilor din nvatamnt pna la sfrsitul anului.

Domnul primar a discutat cu conducerea ISJ si problema investitiilor n nvatamntul lugojean. "n primul rnd am cerut ca si Inspectoratul sa solicite alocarea sumelor necesare pentru finalizarea lucrarilor la gradinita din cartierul Balta Lata. Este vorba doar despre parterul cladirii, care consider ca va asigura spatiu suficient pentru copiii din cartier. Am discutat si probleme legate de salarizarea cadrelor didactice si nedidactice, despre noul sistem de finantare "per capita", stiut fiind faptul ca la nivelul municipiului Lugoj sunt cteva scoli care ar putea avea probleme din acest punct de vedere. Dorim solutionarea de urgenta a acestor probleme, fiind vorba despre Colegiul National "Coriolan Brediceanu", Colegiul National "Iulia Hasdeu", Scoala cu Clasele I-VIII "Eftimie Murgu", Scoala de Arte Frumoase "Filaret Barbu", Grupul Scolar "Stefan Odobleja" si Scoala cu Clasele I-VIII Nr. 2", a precizat edilul sef. Domnul primar a solicitat de asemenea transformarea Gradinitei PN 7 n gradinita cu program prelungit, ntruct n zona Stadion nu exista nici o gradinita cu program prelungit. "Am avut macar satisfactia ca domnul inspector general a recunoscut faptul ca a gresit atunci cnd a afirmat ca sunt asigurate bursele pentru copiii din municipiul Lugoj. Doresc sa va informez ca pna acum sunt neplatite 183 de burse la CN "Iulia Hasdeu", 156 la C.N. "Coriolan Brediceanu", 60 la Grupul Scolar "Stefan Odobleja", 83 la Grupul Scolar "Valeriu Braniste" si 125 la Grupul Scolar "Aurel Vlaicu". n concluzie, toatele bursele pentru elevii din oras sunt neplatite", a mentionat edilul sef, care spera sa fie nteles de toata lumea faptul ca inspectoratul scolar este obligat sa sprijine nvatamntul din ntregul judet.