ANUNȚ
Primăria Municipiului Lugoj aduce la cunoștința persoanelor interesate că, în urma măsurilor dispuse de Direcția Poliția Locală Lugoj, au fost ridicate de pe domeniul public vehicule considerate fără stăpân sau abandonate și au fost depozitate la sediul societății Administrare Domeniu Public S.R.L. Lugoj, situat în Municipiul Lugoj, str. Plopilor nr. 22.
Măsura a fost luată în conformitate cu prevederile HCL nr. 53 din 26.03.2026 privind aprobarea Regulamentului privind procedura de lucru pentru vehiculele fără stăpân sau abandonate pe terenuri aparținând domeniului public sau privat al Municipiului Lugoj, ale Dispozițiilor Primarului Municipiului Lugoj nr. 566 și nr. 567 din 11.05.2026, precum și cu prevederile Legii nr. 421/2002 privind regimul juridic al vehiculelor fără stăpân sau abandonate pe terenuri aparținând domeniului public ori privat al statului sau al unităților administrativ-teritoriale și ale Normelor metodologice aprobate prin H.G. nr. 152/2023.
Vehiculele depozitate sunt următoarele:
1. AR 15 EVN – Iveco Daily – autoutilitară;
2. TM 19 ARD – Volkswagen Polo – culoare galbena;
3. CT 27 DCC – Ford Escort – culoare roșie;
4. TM 24 AHT – Dacia Logan – culoare albă;
5. TM 87 MMT – Seat Leon – culoare neagra;
6. Dacia Logan MCV – culoare albă (fără număr de înmatriculare).
Persoanele care dețin un drept de proprietate sau un alt drept legal asupra vehiculelor menționate sunt invitate să se prezinte la sediul Administrare Domeniu Public S.R.L. Lugoj, situat în municipiul Lugoj, str. Plopilor, nr.22, cu documentele justificative necesare, în vederea clarificării situației juridice și, după caz, a restituirii vehiculului.
În cazul în care vehiculele nu vor fi revendicate în termenul și condițiile prevăzute de actele normative incidente, vor fi aplicate măsurile legale privind declararea și valorificarea acestora conform legislației în vigoare.
11.06.2026