Un nou proiect cu finanțare nerambursabilă câștigat de Primăria Municipiului Lugoj

Primăria Municipiului Lugoj a depus spre finanțare, în data de 24.09.2018, proiectul cu titlul „Consolidarea capacității administrative a Municipiului Lugoj prin dezvoltarea capacității de planificare strategică și prin simplificarea procedurilor administrative pentru reducerea birocrației destinate cetățenilor”. Proiectul a fost depus în cadrul Programului Operațional Capacitate Administrativă, Componenta 1 CP10/2018 (pentru regiunile mai puțin dezvoltate) - Fundamentarea deciziilor, planificare strategică și măsuri de simplificare pentru cetățeni la nivelul administrației publice locale din regiunile mai puțin dezvoltate, Axa Prioritară Administrație publică și sistem judiciar accesibile și transparente, Operațiunea Introducerea de sisteme și standard comune în administrația publică locală ce optimizează procesele orientate către beneficiari în concordanță cu SCAP.

În data de 3.01.2018, Autoritatea Contractantă (Ministerul Dezvoltării și Administrației Publice) a informat Primăria Municipiului Lugoj că Cererea de finanțare a trecut cu bine de faza de evaluare și se află în faza de contractare.

Obiectivul general îl constituie consolidarea capacității administrative a Municipiului Lugoj prin dezvoltarea capacității de planificare strategică și prin simplificarea procedurilor administrative, corelată cu introducerea de metode electronice de gestionare și management a documentelor administrative, fapt ce va determina creșterea calității actului administrativ pe termen lung.

În cadrul proiectului se va elabora Strategia de Dezvoltare Durabilă a Municipiului Lugoj pentru perioada 2021-2027, Strategia Smart City, se va implementa un sistem informatic integrat, se va dezvolta, proiecta, implementa, operaționaliza și testa sistemul informatic integrat – soluția de portal cu servicii digitale pentru cetățeni, managementul documentelor, care va oferi atât accesul publicului la informații și servicii on-line, dar va oferi totodată și un instrument modern de asistare a deciziei în cadrul instituției, se va realiza arhiva digitală.

În cadrul proiectului se va înființa Ghișeul Unic la primărie, fapt ce va constitui un mare pas inainte în eliminarea birocrației și creșterea calității serviciului public.

Serviciile publice digitale ce vor putea fi oferite de către sistemul informatic sunt următoarele: Înregistrare cereri, întocmire și eliberare certificate de urbanism, eliberare/prelungire autorizații de construire; Înregistrare mențiuni și modificări intervenite în statutul civil, domiciliul și reședința unei persoane, solicitări audiențe, programare audiențe și gestionare registre și rapoarte aferente audiențelor; Autorizare activitate de transport – înregistrare date transportator, întocmire autorizații de transport; autorizare activitate de comerț – istoric al modificărilor pe toată durata de viață a autorizațiilor, urmărirea plăților anuale ale taxelor de autorizații, imprimarea pe format tipizat a informațiilor necesare; Evidențierea și raportarea activităților consiliului local/primarului (hotărâri CL, dispoziții primar, evidența întâlnirilor publice etc); Evidențierea și raportarea activităților consiliului local/primarului (hotărâri CL, dispoziții primar, evidența întâlnirilor publice etc); Gestionarea proceselor/cauzelor din cadrul instituției, litigiilor pe raza de competență a Poliției Locale, arhivei electronice a instituției pe baza unor serii de metadate definite anterior; Centralizarea mesajelor, sesizărilor, plângerilor și propunerilor transmise electronic sau prin telefon de către cetățeni.

Valoarea totală a proiectului este de 3.948.430,50 lei, din care suma de 3.869.461,89 lei este finanțarea nerambursabilă, iar suma de 78.968,61 lei reprezintă contribuția proprie a Municipiului Lugoj la proiect.