SEMNIFICAŢIA SEMNALELOR DE ALARMARE A POPULAŢIEI. CARE SUNT TIPURILE DE ALARMĂ ŞI CÂT DUREAZĂ FIECARE SUNET ACUSTIC.
  - Semnalul ALARMĂ AERIANĂ se compune din 15 sunete a 4 secunde fiecare,cu pauză de 10 secunde intre ele.
  - Semnalul ALARMĂ LA DEZASTRE se compune din 5 sunete a 16 secunde fiecare,cu pauză de 10 secunde intre ele.  - Semnalul PREALARMĂ AERIANĂ se compune din 3 sunete a 32 secunde fiecare,cu pauză de 12 secunde intre ele.

  - Semnalul INCETAREA ALARMEI se compune dintr-un sunet continu de aceiaşi intensitate cu durata de 2 minute.

  Alarmarea presupune transmiterea mesajelor/semnalelor de avertizare a populaţiei despre iminenţa producerii unor dezastre sau a unui atac aerian.
  Alarmarea populaţiei se realizează de autorităţile administraţiei publice centrale sau locale,după caz,prin mijloace specifice pe baza inştinţării primite de la structurile abilitate.
Adăposturile de protecţie civilă din municipiul LUGOJ pentru a fi recunoscute au inscripţionate pe peretele de la intrarea in clădire un pătrat de culoare portocalie avand latura de 25 cm şi in interior un triunghi echilateral de culoare albastră avand latura de 20 cm.

  SITUAŢIA ADĂPOSTURILOR DE PROTECŢIE CIVILĂ DIN MUNICIPIUL LUGOJ.

  Str.Ceahlăului Nr.1,bl. 23 ;Str. Huniade Nr. 2 şi 5 bis;Str. Mihai Eminescu Nr.9;
Str.Plopilor Nr.22;Str. Timişorii Nr.129;nr.60-62;nr.27-29;Str.Al Astalaş(C. E. C)
Str. Cuza Vodă Nr.7;Str. Memorandului Nr.2.

KITUL DE CUTREMUR /SITUAŢII SPECIALE.

  Potrivit I.G.S.U.,un kit,o trusă specială ar trebui să cuprindă cateva lucruri esenţiale:

  A)Apă şi alimente

  - Apă plată in sticle mici 2l de persoană;

  - Mancare. Alegeţi mancare care nu trebuie păstrată in frigider,care nu trebuie gătită(conserve de fasole,mazăre,carne,peşte,fructe,cereale,biscuiţi şi sucuri ceai,cafea(imbuteliate).

  - Mancare pentru copii;

  - Dacă aveţi animale de companie nu uitaţi să le luaţi mancare şi apă;

  - Medicamente şi materiale de uz medical personal;

  - Medicamente necesare dacă suferiţi de boli cronice;

  - Analgezice,antiseptice,dezinfectant,plasturi,bandaje,mănuşi măşti sterile;

  - Batiste,şerveţele umede,hartie igienică,haine de schimb.

  B)Lanternă cu baterii;

  -Radio cu baterii;

  -Baterii de rezervă;

  - Briceag multifuncţional;

  - Fluier;

  - Busolă;

  - Incărcător suplimentar pentru telefon;

  De preferat Trusa sau Rucsacul să fie de culoare roşu sau portocaliu pentru a se distinge mai repede la nevoie.