A încetat din viață antrenorul emerit Emil Vanea
În cursul zilei de luni, 11 februarie 2019, a încetat din viață antrenorul emerit Emil Vanea, cel ce a adus cu echipa de lupte libere a CSM Lugoj, 10 titluri de Campioană Națională.

Răpus de o boală necruțătoare cu câteva zile înainte de a împlini vârsta de 65 de ani, Emil Vanea a fost un profesionist desăvârșit care a făcut cinste municipiului Lugoj și întregii mișcări sportive lugojene. După ce el însuși a practicat acest sport a devenit un descoperitor de talente pe care de-a lungul anilor le-a șlefuit și sportivii săi au obținut rezultate remarcabile.

Cu cele zece titluri de Campioană Națională obținute de echipa pe care a antrenat-o Emil Vanea a fost cel mai titrat antrenor român de lupte libere. Pentru aceste performanțe deosebite a primit titlul de antrenor emerit.

Cu modestie, seriozitate și dârzenie a format și îndrumat de-a lungul anilor un număr mare de sportivi cărora le-a insuflat spiritul de învingător și faptul că doar munca asiduă și tenace duce la performanțe sportive deosebite.

În ciuda bolii necruțătoare antrenorul emerit Emil Vanea a fost preocupat până în ultimul timp de problemele secției de lupte libere a clubului pe care l-a slujit cu onestitate și devotament.

Dumnezeu să-l odihnească în pace!